Jing’an Sculpture Park

Ponad rok temu z okien mojego mieszkania mogłam śledzić narodziny tego niezwykłego miejsca. Dziś wracam do Sculpture Park na Beijing Xi Lu, ponieważ jak wiele parków szanghajskich to tutaj można uciec od zgiełku miejskiego, znaleźć się w krainie tańczących, rozśpiewanych Chińczyków.

Park ten jest wynikiem współpracy władz dzielnicy Jing’an oraz the Purple Roof Art Galery.

Zajdziemy tutaj plac, na którym co wieczór starsi, i nietylko, Chińczycy tańczą w rytm swoich narodowych przebojów; część ogrodową usłaną kwiatami; pawilony zaprojektowane zgodnie z filozofią feng shui, trawniki, ścieżki do biegania i „chodzenia chińskiego” (już tłumaczę, Chińczycy chodzą dla zdrowia i sportu do tyłu i do przodu, wymachując rękoma w tył i w przód), miejsce memorial, miejsce kontemplacyjne .

Przestrzeń parku urozmaicają rzeźby 31 artystów z 8 różnych krai i rejonów Chin. Wystawa podejmuje trzy zasadnicze tematy: Fantazja, Pamięć i Życie. Prawdziwą gwiazdą jest Red Beacon wykonany przez znanego belgijskiego artystę Arne Quinze.

Nocą światło i woda zmieniają oblicze tego miejsca. Szum wody, odbicia drzew w stawach, pawilony z żelbetu i drewna dodają patetyzmu całej scenerii.

 

 

 

 

 

 

Z jednej strony nic fentomenalnego, z pozoru zwykły park jakich wiele, jednak gdy przejdziemy tak zwane „od początku do końca” można odczuć, że był to spacer jakich nam potrzeba mieszkając w milionowym mieście.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

 

Reklamy

3 thoughts on “Jing’an Sculpture Park

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: